آزمایشگاه کف قوی

معرفی:

آزمایشگاه کف قوی دینامیک سازه، جهت ارزیابی رفتار اعضای سازه‌ای و انواع سازه‌ها در مقیاس‌های مختلف در شرایط بارگذاری متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. اعتماد به مقاومت سازه‌ها در برابر بارهای مختلف، از جمله بارهای استاتیکی و دینامیکی براساس تحقیقات آزمایشگاهی، روش‌های مناسب برای طراحی و اجرای صحیح کلیات و جزئیات سازه‌ها با این نوع آزمایش‌ها قابل حصول می‌باشد. همچنین با استفاده از نتایج تحقیقات آزمایشگاهی می‌توان آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های سازه‌ای را بهبود بخشید.

شروع برنامه‌ریزی برای ساخت کف، پس از تعیین شکل و نوع عملکرد سازه‌ای کف قوی آغاز و در سال 1378 طراحی و نقشه‌های اجرایی آن تهیه گردید. در تابستان سال 1383 دانشگاه بطور رسمی با شروع به کار و اجرای پروژه کف قوی موافقت نمود.
عملیات ساخت در سال 1387 به پایان رسید و پس از آن اقدام به نصب دستگاه‌های دقیق بارگذاری شد. با توجه به تحریم‌های اعمالی در اواخر سال 1390 تمامی دستگاه‌ها نصب، تست، کالیبراسیون و راه‌اندازی کامل و دقیق شدند.
آزمایشگاه کف قوی، دارای سطح کف 16×10 متر با فضای مناسب و ارتفاع سقف از کف 9 متر و دو مجموعه قاب عکس‌العمل با مقاومت بالا و جرثقیل سقفی 5 تنی می‌باشد. آرایش قاب‌های عکس‌العمل روی کف به نحوی است که امکان ورود کامیون جهت حمل، تخلیه و بارگیری قطعات بزرگ به داخل کف قوی را میسر می‌نماید.

آزمایش‌های استاندارد:

در این آزمایشگاه قابلیت انجام آزمایش‌های استاتیکی و دینامیکی اعضا و سازه‌های بتنی، فلزی، چوبی، آجری، کامپیوزیت­ و … در مقیاس‌های بزرگ و کوچک شده به شرح زیر وجود دارد:

  • ستون تحت بار محوری و جانبی
  • قطعات تیر
  • اتصالات
  • دال‌ها و پانل‌ها
  • دیوار
  • قاب‌های مقیاس شده
  • قطعات پل و ساختمان
  • سقف‌های خاص
  • عملکرد سازه‌های مقاوم‌سازی شده
  • سایر سازه‌‌ها

تجهیزات:

ظرفیت چهار عدد اکچوئتور (actuator) موجود به شرح زیر می‌باشد:

1Actuator
ظرفیت استاتیک = 1300 KN
ظرفیت دینامیک = 1000 KN
استروک           = 250 mm

Actuators – 2 , 3
ظرفیت استاتیک = 280 KN
ظرفیت دینامیک = 200 KN
استروک          = 250 mm

4Actuator
ظرفیت استاتیک = 140 KN
ظرفیت دینامیک = 100 KN
استروک          = 250 mm

از یک سیستم Power Pack با سرعت روغن بالا جهت بارگذاری توسط اکچوئتورها استفاده به عمل می‌آید.

آزمایشگاه از جعبه ابزار مناسب، گیره (Vise)، سندان و نیز یک بالابر 4 متری و عمده تجهیزات لازم برخوردار است.

موارد ایمنی

آزمایشگاه کف قوی پر مخاطره‌ترین آزمایشگاه دانشکده مهندسی عمران به شمار می‌آید لذا مقررات حاکم بر محیط آزمایشگاه و نکات ایمنی باید بطور پیوسته مدنظر قرار گیرند. کلیه مراحل تحقیقات در این آزمایشگاه بایستی با صبر و حوصله و بکارگیری دقت‌های لازم در خصوص نقاط تحت بار و پیش‌بینی بار تقریبی و نحوه شکست نمونه آزمایش و … اعمال گردد.

شایان ذکر است که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ملاحظات شامل توجه به ایمنی خود و سایرین در هنگام کار در آزمایشگاه خاطرنشان شده و نیز متذکر می‌گردد تا ضمن استفاده از تجهیزات آزمایشگاه مراقبت‌های لازم جهت جلوگیری از خسارت به ابزار و تجهیزات را اعمال نمایند.

ست‌آپ آزمایش (Test Setup)

ضروری است تا پژوهشگر قبل از انجام هرگونه طراحی ابعاد و ظرفیت باربری نمونه آزمایش، امکانات کف شامل ظرفیت دستگاه‌ها، فضای موجود و … را مدنظر قرار دهد. ست‌آپ از مهم‌ترین بخش‌های هر آزمایش سازه‌ای است که بایستی بطور دقیق طراحی گردد و سپس مورد تأیید مدیر آزمایشگاه قبل از انجام آزمایش قرار گیرد. با توجه به اینکه امکان جبهه‌های کاری محدود می‌باشد، لازم است تا مدت زمان استفاده از دستگاه‌ها و نیز وجود نمونه‌ها در آزمایشگاه در حد امکان مشخص شود.

فرم درخواست انجام تحقیق

جهت انجام تحقیق در آزمایشگاه کف قوی، فرم درخواست توسط متقاضی (استاد و دانشجو یا متقاضی خارج از دانشگاه) تکمیل شده و به همراه جزئیات ست‌آپ آزمایش به مدیر آزمایشگاه تحویل می‌گردد. پس از بررسی درخواست و جزئیات آن در کمیته کف قوی، هزینه استفاده از آزمایشگاه جهت انجام آزمایش تعیین و مراحل بعدی انجام می‌گردد.

فرم درخواست انجام تحقيقات آزمايشگاهی در آزمايشگاه کف قوی: docx, pdf

مستندات:

اعضاء کمیته اجرایی آزمایشگاه کف قوی:

اطلاعات تماس:

مدیر آزمایشگاه: آقای دکتر علیرضا خالو
کارشناس مسئول: آقای مهندس محسن زنگانه
شماره تماس:‌ 66164263-66164211
ساعات کار آزمایشگاه: 16:00-8:00
مکان: جنب دانشکده مهندسی عمران

فعالیت‌های آزمایشگاه:

آزمایش اتصالات ممان‌گیر تیر فولادی به ستون پیش‌ساخته بتن‌آرمه

آزمایش پنج نمونه اتصال با عنوان "ارزیابی رفتار لرزه‌ای اتصالات ممان‌گیر تیر فولادی به ستون پیش‌ساخته بتن‌آرمه" انجام شد. استاد ...

آزمایش اتصال نیمه صلب با ورق پیچشی

آزمایش روی نمونه هایی از اتصال نیمه صلب شکل پذیر با ورق پیچشی جهت ارزیابی شکل پذیری و مکانیزم خرابی ...

آزمایش آزمایشی

عنوان آزمایش: جهت آزمایش توضیح آزمایش: --- تعداد نمونه ها: --- تاریخ شروع: 98/11/15 تاریخ پایان: --- یادداشت: صرفا جهت ...