شرکت دکتر طباطبائی در کنفرانس قیرهای لاستیکی در افریقای جنوبی (RAR2018)

کنفرانس RAR 2018 در روزهای 25 تا 28 سپتامبر (4 تا 7 مهر 1397) در مجاورت پارک حیات وحش کروگر (Kruger National Park) برگزار شد. براساس آمار اعلام شده در این کنفرانس 130 نفر از 25 کشور جهان ثبت نام داشتند.

همانگونه که از نام این کنفرانس انتظار می‌رود، کنفرانس تخصصی بوده و مقالات متعددی در حوزه تولید، عملکرد آزمایشگاهی و میدانی و تجربیات میدانی از پروژه‌های مختلف اجرا شده در نقاط مختلف جهان ارائه شد. ارائه دهندگان مختلف از کشورهای مختلف شامل افریقای جنوبی، امریکا، برزیل، کلمبیا، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان، سوئد، ترکیه، ایران، هند، اندونزی، چین و استرالیا ارائه شد. از نقطه نظر علمی، اجرایی و حرفهای کنفرانس سطح بسیار خوبی داشت و تلفیق بسیار خوبی از موارد بالا را به شرکت کنندگان ارائه داد.

سازماندهی کنفرانس توسط RAF بنیاد آسفالت لاستیکی (Rubberized Asphalt Foundation) و تحت نظر کمیته علمی بین المللی صورت گرفته بود. در مجموع تجربه بسیار ارزنده‌ای به شرکت کنندگان، مستقل از سطح تخصصی و تجربه آنان، می‌داد.

در این کنفرانس آقای Torsten Nordgren  به بیان تجربیات کشور سوئد در خصوص استفاده از انواع آسفالت لاستیکی از سال 1975 پرداخت. دیگر سخنرانان از روشهای ساخت قیر لاستیکی مانند روش تر و روش نیمه تر نیز مطالبی ارائه نمودند.

نکته جالبی که مهندسین ایرانی کمتر با آن آشنا هستند، رویکرد طراحی و ساخت روسازی آسفالتی در افریقای جنوبی است که با رویکرد متداول در ایران و بسیاری دیگر از کشورها متفاوت است. از آنجایی که، به علت نبود منابع طبیعی نفتی در افریقای جنوبی قیمت فرآوردههای نفتی بالاست، در طراحی و ساخت راه تأکید بر ساخت روسازی بر بستر و لایه های زیرین قوی است تا لایه آسفالتی نازک و ارزان شود. همچنین استفاده از اندود سنگی (چیپ سیل) بر روی همان بسترهای قوی، به جای لایه آسفالتی، در راههای فرعی، که بخش عظیمی از راههای آن کشور را تشکیل میدهد، نیز بسیار متداول است. براساس آمار در افریقای جنوبی با مساحت 22/1 میلیون کیلومترمربع و جمعیت 58 میلیون نفر میکنند، که حدود 9 میلیون نفر از این عدد در 20 شهر بزرگ و بقیه در سایر نقاط زندگی میکنند. در مجموع 750 هزار کیلومتر راه برون و درون شهری دارد، که حدود 590 هزار کیلومتر فاقد رویه (شوسه) است. بنابراین، راه با پوشش سطحی نازک مانند چیپ سیل در مقایسه با شوسه بسیار مطلوب است.

ارائه مقاله توسط دکتر طباطبائی در چهارمین کنفرانس انجمن تکنولوژی آسفالت خاورمیانه (MESAT)

چهارمین کنفرانس انجمن تکنولوژی آسفالت خاورمیانه (MESAT) در روزهای 4 و 5 جولای 2018 (15 و 16 تیر 1397) در بیروت برگزار شد. علاوه بر دانشگاه صنعتی شریف از ایران، و دانشگاه ویسکانسین- مدیسن (University of Wisconsin-Madison) از امریکا که حامی علمی سه دوره پیشین کنفرانس نیز بودند، دانشگاه ایالتی آریزونا (Arizona State University-ASU) از امریکا هم حامی این دوره از کنفرانس بود. این کنفرانس به میزبانی دانشگاه بالامند (University of Balamand-UOB) از لبنان در بیروت برگزار شد.

در جلسه افتتاحیه کنفرانس به ریاست خانم دکتر نریمان خلیل، آقای دکتر نادر طباطبائی از دانشگاه صنعتی شریف به عنوان رئیس هیأت مدیره انجمن تکنولوژی آسفالت خاورمیانه ارائه ای جهت معرفی انجمن و اهداف کنفرانس با توجه به نیازهای منطقه انجام داد. پس از آن آقای دکتر نجیب جرجس (Najib Gerges) رئیس دانشکده مهندسی عمران UOB به نمایندگی از دانشگاه میزبان به حاضرین خیر مقدم گفته و به معرفی دانشگاه پرداخت. آخرین سخنران مراسم افتتاحیه جناب آقای یوسف فنییانوس (Yousef Fenianos) وزیر حمل ونقل و خدمات عمومی لبنان بود که در خصوص وضعیت راههای لبنان و برنامههای در دست انجام آن وزارت توضیحاتی ارائه داد. در ادامه نیز نمایشگاه تخصصی توسط جناب وزیر افتتاح شد. در اولین جلسه پس از مراسم افتتاحیه 3 نفر از سخنرانان مدعو در رابطه با آخرین دستاوردهای تحقیقاتی خود ایراد سخنرانی کردند. بقیه سخنرانان مدعو نیز در جلسه بعد از ناهار در روز اول و جلسه صبح روز دوم سخنرانانی داشتند. در دیگر زمانها در دو سالن مقالات به صورت موازی ارائه گردید.

به غیر از سخنرانان مدعو، در این کنفرانس مقالات متعددی توسط نویسندگان از کشورهای مختلف منطقه شامل ترکیه، عراق، ایران، لبنان، امارات، قطر، سوریه و همچنین ایتالیا و افریقای جنوبی ارائه شد. از همکاران دانشگاهی ایران، آقایان دکتر امیر کاوسی و دکتر منصور فخری نیز مقالاتی ارائه دادند.

در جلسه اختتامیه کنفرانس آقای دکتر نادر طباطبائی عضو هیأت موسسین و رئیس هیأت مدیره MESAT در خصوص ضرورت ایجاد کمیته‌های تخصصی در سه زمینه (روش‌های طراحی روسازی مناسب برای منطقه، مواد آسفالتی، و استراتژی‌های نگهداری روسازی) را مطرح و از افراد حاضر خواستند تا داوطلبی خود جهت عضویت در هر یک از کمیته‌ها را اعلام نمایند. همچنین با توجه به اتمام دوره هیأت مدیره قبلی، افراد لازم برای هیأت مدیره جدید به تفکیک اعضای منطقه‌ای و اعضای بین‌المللی تعیین شدند.

در بررسی‌های صورت گرفته شرکت کنندگان از سطح بالای علمی و اجرایی کنفرانس، بویژه ترکیب خوب تخصصی سخنرانان مدعو ابراز رضایت داشتند، و ضرورت استمرار و افزایش فعالیت‌های انجمن با توجه به اهداف منطقه‌ای آن، حتی توسط سخنرانان خارج از منطقه نیز، تاکید شد. 

از علاقمندان به همکاری در کمیتههای ذکر شده در بالا و همکاری با MESAT دعوت میشود با nader@sharif.edu  تماس حاصل فرمایند.

فایل ارائه ها و مجموعه مقالات از طریق سایت MESAT قابل دسترسی است.

آزمایش فشاری نمونه های خاک و سیمان کوبیده شده

عنوان آزمایش: آزمایش فشاری نمونه های خاک و سیمان کوبیده شده

توضیح آزمایش: نمونه های سیلندری شکل  کوبیده و عمل آوری شده، تحت آزمایش فشاری قرار گرفته و نمودار نیرو-جابجایی، رفتار نمونه را تا شکست کامل نمونه نمایش می دهد.

تعداد نمونه ها:

تاریخ شروع:  تیر، مرداد و شهریور 1397

تاریخ پایان: تیر، مرداد و شهریور 1397

یادداشت:

آزمایش فشاری و اسپلیت بتن معمولی و پلیمری

عنوان آزمایش: آزمایش فشاری و اسپلیت بتن معمولی و پلیمری

توضیح آزمایش: نمونه های سیلندری شکل بتن معمولی و پلیمری بین دو نشیمن آزمایش فشاری دستگاه یونیورسال بارگذاری شده (تست فشاری استاندارد و تست برزیلی) و مُد شکست نمونه ها و نیز نمودار نیرو-جابجایی هر یک بدست می آید.

تعداد نمونه ها:

تاریخ شروع:  تیر 1397

تاریخ پایان: تیر 1397

یادداشت:

آزمایش فشاری و اسپلیت بتن الیافی

عنوان آزمایش: آزمایش فشاری و اسپلیت بتن الیافی

توضیح آزمایش: نمونه های سیلندری شکل بتن الیافی بین دو نشیمن آزمایش فشاری دستگاه یونیورسال بارگذاری شده و مُد شکست نمونه ها و نیز نمودار نیرو-جابجایی هر یک بدست می آید.

تعداد نمونه ها:

تاریخ شروع: خرداد و تیر 1397

تاریخ پایان: خرداد و تیر 1397

یادداشت:

آزمایش کشش بر روی لینک کامپوزیت

عنوان آزمایش: آزمایش کشش بر روی لینک کامپوزیت

توضیح آزمایش: نمونه در فک کششی محکم شده و با افزایش فاصله بین دو فک دستگاه، مقاومت کششی نمونه محاسبه می گردد.

تعداد نمونه ها:

تاریخ شروع: دی 1396

تاریخ پایان: دی1396

یادداشت:

آزمایش مقاومت فشاری آجر

عنوان آزمایش: مقاومت فشاری آجر

توضیح آزمایش: نمونه آجر تحت نیروی فشاری، تا زمان شکست کامل بارگذاری شده و مقاومت و نمودار نیرو-جابجایی ثبت می گردد.

تعداد نمونه ها:

تاریخ شروع: آذر 1396

تاریخ پایان: آذر 1396

یادداشت: